National League 1: Κρατούσε τη νίκη στα χέρια του παρά τις πολλές απουσίες αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στον Βόλο ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Με τον Λεύκιππο να έχει εντυπωσιακή εμφάνιση και να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Πανσερραϊκού, και τον ΓΑΣ αν και είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τελικά ηττήθηκε με τρεις πόντους στον Βόλο από τη Νίκη παρά την συγκλονιστική εμφάνιση του Σιγκούνα (31 πόντους).

Λεύκιππος Ξάνθης-Φίλιππος Βέροιας

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Περρή, Δρέλλα και Αρχιμανδρίτη, ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε τα ηνία σχεδόν για 39′ αλλά στο τέλος λύγισε από τη Νίκη Βόλου, γνωρίζοντας την ήττα με 79-76.

Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας ήταν εκπληκτικός καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους (3 τρίποντα) και είχε στήριγμα στην επίθεση τους Κάφφκε (11), Ναλμπάντη και Ζίζιτς (9), ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να έρθει στην Κομοτηνή το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βόλου ήταν ο Μαυρογιάννης με 23 πόντους και 6 τρίποντα.

Τα δύο τελευταία καλάθια της Νίκης για το 79-75 πέτυχαν οι Μαυρογιάννης, Σπυρόπουλος (σ.σ. ο δεύτερος παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ), αλλά οι τέσσερις χαμένες βολές στο τέλος από Κουτίνα και Πολίτη και οι 1/2 βολές του Κάφφκε, που μείωσε σε 79-76, διατήρησαν την αγωνία ως το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίχτες του ΓΑΣ στην τελευταία τους επίθεση επιχείρησαν δύο τρίποντα μετά και από ενδιάμεσο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησαν και στα δύο και τελικά το 79-76 παρέμεινε.

Πλέον η ομάδα του ΓΑΣ στρέφει την προσοχή της στα επόμενα δύο εντός έδρας παιχνίδια με Πανσερραϊκό και Λεύκιππο Ξάνθης στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Λυκείου.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Κανελλίδης-Αθανασιάδης Αθ.

Δεκάλεπτα: 20-27, 42-47, 59-62, 79-76

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσαβές): Σπυρόπουλος 18, Μαυρογιάννης 23(6), Βλαχογιάννης 3, Κουτίνας 12(1), Κατηρτζίδης, Πολίτης 16(4), Κωστούλας 2, Μόρας 5(1), Νυδριώτης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ(Λεμονίδης): Ζίζιτς 9, Φιλοξενίδης 5(1), Σιγκούνας 31(3), Αβδάλας 7, Ναλμπάντης 9(1), Κάλτσος 2, Κάφφκε 11(1), Ζότος 2.