20187312 10155133937199340 1452719040 o

Τρίτη, 23 Απρίλιος 2019 07:35

Νίκη για τους παλαιμάχους στο διεθνές τουρνουά με Σβίλενγκραντ Βουλγαρίας

Την Κυριακή 21/4/2019 και ώρα 2.00 μμ η ομάδα μας υποδέχθηκε στο γήπεδο της Παραδημής την ομάδα του Σβίλενγκραντ Βουλγαρίας για την τρίτη αγωνιστική του Βαλκανικού πρωταθλήματος παλαιμάχων.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος του συλλόγου Γ. Μηλιατζόπουλος καλωσόρισε τους φιλοξενούμενους, επισημαίνοντας πόσο σημαντικό είναι το γεγονός της φιλίας ανάμεσα στους δυο λαούς που πρέπει να διατηρηθεί και να επεκταθεί στις νεότερες γενεές, παρά το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στην συνέχεια έγινε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δυο χωρών. Στο αγωνιστικό κομμάτι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι από τις δυο ομάδες και στα δυο ημίχρονα.

Η ομάδα της ΑΕΚ εμφανίστηκε σαφώς καλύτερη σε αγωνιστική κατάσταση από τα προηγούμενα παιχνίδια με λιγότερες ελλείψεις και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα του Ιωσηφίδη (2) και Γεωργιάδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν και κάποιους τραυματισμούς παικτών συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός και πετύχαμε ακόμη ένα τέρμα με τον Τσιτσεράκη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 4-1 με διπλή προσπάθεια και πλασέ από τον Angelov και επίσης έχασαν πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο πολύ καλός τερματοφύλακας Φυλτανίδης.

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με τις εξής συνθέσεις.

ΑΕ Κομοτηνής: (Παπάζογλου προπονητής) Φυλτανίδης Φουτσιτζίδης Καζάκης Πετρίδης Κλειτσιώτης Νεστορίδης Τσιτσεράκης Κουτσαντώνης Μπόζης Ιωσηφίδης Γεωργιάδης Γιαννακίδης Μηλιατζόπουλος Ι. Κουρουκεχαγιάς Καραμανιώλας Μηλιατζόπουλος Π. Καραλής Οκτάη.

Σβίλενγκραντ Βουλγαρίας: Vopov M, Manev D, Stavren P, Kostantinov D, Kalehorov D, Hursev H, Lambov I, Dimitrov A, Penchev A, Bulbulev N, Angelov S, Panayotov G, Lozanov T, Kamburov V, Georgiev D, Karabashev T, Mitrev V, Kirazzi D.

Μετά τον αγώνα ακολούθησε δεξίωση και χορός των δυο ομάδων στο Μπίζ Μπιζέ με ζωντανή μουσική με τους παίκτες του Σβίλενγκραντ να αποχωρούν αργά το απόγευμα από την πόλη μας κατενθουσιασμένοι για την άψογη φιλοξενία.

«Η διοίκηση της ΑΕ Κομοτηνής τούς ευχαριστεί θερμά για την παρουσία τους μέσα και έξω από το γήπεδο. Επίσης ευχαριστούμε πολύ τους Διαιτητές του αγώνα όπως επίσης και την ομάδα των διασωστών» αναφέρεται σε ανακοίνωση της διοίκησης των παλαιμάχων της ΑΕΚ.