gazon

20187312 10155133937199340 1452719040 o

Κυριακή, 19 Ιανουάριος 2020 09:19

ΕΠΣ Θράκης : Το «γύρισε» το ματς ο Πανθρακικός και πήρε το τρίποντο…

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο και κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, ο Πανθρακικός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Θράκης, επικρατώντας της Δόξας Σώστη με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πανθρακικού παρουσιάστηκε νωθρή αλλά στο δεύτερο μέρος πάτησε γκάζι και πήρε ένα ακόμα τρίποντο.

Ο Νίκος Μπαχαρίδης επέλεξε να αγωνιστεί η ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Σωτήρη Κεχαγιά να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Παύλου, Ζάγκουλο, Ζήκο και Τσαγκαλίδη,

Στα χαφ αγωνίστηκαν οι Τσιανάκας, Τοπάλι, έχοντας δεξιά τον Νάνο, αριστερά τον Ρομπέρ, «δεκάρι» τον φορμαρισμένο Βιόπουλο και στην κορυφή τον Ρουμπιέ. Αξίζει να σημειωθεί πως λόγω τραυματισμού αποχώρησε στο 5΄ ο Τσαγκαλίδης, δίνοντας τη θέση του στον Κυριαλάνη.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Πανθρακικό καθώς προηγήθηκαν στο 9΄ με τον Χατζηιωαννίδη, που προέρχεται από τις ακαδημίες του συλλόγου του Πανθρακικού αλλά η απάντηση ήρθε μέσα σε 10΄ καθώς ο Ρομπέρ στο 19΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσα από το σημείο του πέναλτι. Η υπεροχή στο πρώτο μέρος δεν είχε ουσία για τους φιλοξενούμενους καθώς οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Πανθρακικός ήταν ανώτερος και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Βιόπουλο στο 51΄ και στο 63΄ ενώ το μακρινό σουτ του Ρουμπιέ στο 65΄ κατέληξε στο δοκάρι, δείχνοντας πως η πίεση είχε αυξηθεί και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ. Έτσι και έγινε στο 72΄ με τον Βιόπουλο να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με το 1-2 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητής : Δρακίδης - βοηθοί : Καρακασίδης – Κελεσίδης

Δόξα Σώστη (Δανίδης): Χατζόπουλος, Παρασκευόπουλος, Πέγκας, Ανδρίκου, Τζαμπάζης,  Καραμιχάλης (70΄ Τέφος), Χατζηιωαννίδης, Μυλωθρός, Φανιάδης (80΄ Πατούλιας), Τζιαφαλιάς, Ρούντος

Πανθρακικός (Νίκος Μπαχαρίδης): Κεχαγιάς, Παύλου, Τσαγκαλίδης (5΄ Κυριαλάνης), Ζήκος, Ζάγγουλος, Τσιανάκας (80΄ Κονόμι), Τοπάλι, Ρομπέρ, Νάνος (55΄ Παπαδόπουλος), Ρουμπιές, Βιόπουλος (89΄ Γιάζος).