Χρυσά με τον Χούφτα και την Κηπουρού, την 3η ημέρα του Παγκοσμίου Tαεκβοντό ITF

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ITF– Αστάνα Καζακστάν

Η Ελλάδα κατέκτησε ακόμα 17 μετάλλια και έφθασε τα 43 συνολικά

Η Εθνική μας ομάδα ταεκβοντό ITFσυνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο ΠαγκόσμιοΠρωτάθλημα TaekwonDoITF 2023Ανδρών, Γυναικών, Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και Βετεράνων, που γίνεται στην Αστάνα του Καζακστάν.

Την 3η αγωνιστική ημέρα η Ελλάδα πρόσθεσε ακόμα 17μετάλλια στην συγκομιδή της, με το Νικόλαο Χούφτα και την Άννα-Μαρία Κηπουρού να κατακτούν τα χρυσά στις ειδικές τεχνικές Ανδρών και Γυναικών. Η Άννα-Μαρία Κηπουρού κατέκτησε μέσα στην ίδια μέρα και ένα δεύτερο μετάλλιο, το χάλκινο, στο αγώνισμα της μάχης, της κατηγορίας -77κ.

Οι αθλητές μας κατέκτησαν εκτός από τα 2χρυσά, την 3η αγωνιστική ημέρα, κατέκτησαν επίσης 5αργυρά και 10χάλκινα φθάνοντας έτσι τα 43συνολικάμετάλλια (5 χρυσά, 10 αργυρά, 28 χάλκινα).

Η Εθνική μας ομάδα βρίσκεται στην 4ηθέση της γενικήςκατάταξης των 53 χωρών που συμμετέχουν. Προηγείται η ΒόρειαΚορέα και ακολουθούν στην 2η θέση η Ιαπωνία και στην 3η θέση η Ρωσία.