Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για την καλύτερη εμπειρία

Αν δεν αλλάξετε τις ρυθμίσεις του προγράμματος περιήγησης, συμφωνείτε με αυτό.

Αποδέχομαι
elbgentr
Κυριακή, 09 Ιούνιος 2019 09:28

Το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο ΑΜ-Θ

Το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης με τους 51 συμβούλους που θα πιάσει δουλειά από την 1η Σεπτεμβρίου, είναι πλέον γνωστό από ποιους συγκροτείται, μετά την τελική ανακοίνωση των αποτελεσμάτων από το Πρωτοδικείο.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο σύνολο της Περιφέρειας, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» του νυν αλλά και νέου Περιφερειάρχη Χρήστου Μέτιου, καταλαμβάνει 17 έδρες, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 16 έδρες, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 6 έδρες, η «Περιφέρεια σε Δράση» 5 έδρες, η «Λαϊκή Συσπείρωση» 3 έδρες, η «Πατριωτική Αυγή» 2 έδρες, η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» 1 έδρα και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» 1 έδρα.

 

Πώς κατανέμονται οι έδρες στον Έβρο

Στον Έβρο (13 συνολικά έδρες) εκλέγουν περιφερειακούς συμβούλους 6 συνδυασμοί. Η νικήτρια «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 5 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» του Χριστόουλου Τοψίδη που εκλέγει 4, ενώ η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία», η «Περιφέρεια σε Δράση», η «Λαϊκή Συσπείρωση» και η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης και Βασίλειος Δελησταμάτης.

Στην «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Χριστόδουλος Τοψίδης, γιατί η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο, και οι Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης και Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου. Μένει εκτός δηλαδή ο Κώστας Εξακουστός που στις 31 Αυγούστου αποτελεί παρελθόν μια και η προηγούμενη θητεία του λήγει.

Στην «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Νικόλαος Αργυρίου, στην «Περιφέρεια σε Δράση» ο Ιωάννης Ζαμπουνίδης, ενώ την έδρα των δύο παρατάξεων καταλαμβάνουν οι επικεφαλής, Δημήτρης Παπατολίδης γιατί η «Λαϊκή Συσπείρωση» πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο και ο Θεόδωρος Περεντίδης καταλαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα», μια και κατάγεται από το νομό Έβρου και συγκεκριμένα την Ορεστιάδα.

 

Πώς κατανέμονται οι έδρες στη Ροδόπη

Στη Ροδόπη (9 συνολικά έδρες) από την κατανομή περιφερειακούς συμβούλους εκλέγουν 3 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 4 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 3 και η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» που εκλέγει 2 συμβούλους.

Αυτοί είναι, με σειρά εκλογής, για την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» ο Νίκος Τσαλικίδης, ο Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά, ο Αχμέτ Ιμπράμ και ο Κώστας Ναλμπάντης.

Οι Σύμβουλοι της «Περιφερειακής Σύνθεσης» που εκλέγονται είναι οι Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου και η Φελίνα Καζάκου

Τέλος για την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» την πρώτη θέση καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κώστας Κατσιμίγας, μιας και η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στη Ροδόπη, και τη δεύτερη ο Χρήστος Χατζηπέμου.

 

Οι έδρες του περιφερειακού Συμβουλίου στην Ξάνθη

Στην Ξάνθη (9 έδρες) εκλέγουν 3 Περιφερειακούς Συμβούλους η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση», 3 συμβούλους η «Περιφερειακή Σύνθεση», 2 η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» και 1 η «Περιφέρεια σε Δράση».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης και Δημήτρης Γαλανόπουλος.

Από την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Μιχάλης Αμοιρίδης, ο Οδυσσέας Βουρβουκέλης και ο Ιρφάν Χατζηγκενέ.

Από την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγονται οι Σερκάν Μαχμούτ και Ριτβάν Κουράκ, ενώ από την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Δημήτριος Δόντσος.

 

Οι έδρες σε Καβάλα και Θάσο

Στην Καβάλα (11 έδρες) εκλέγουν περιφερειακό σύμβουλο οι 7 από τις 8 παρατάξεις που συμμετείχαν στις εκλογές.

Έτσι η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγει 2 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 3 συμβούλους, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 1 σύμβουλο, η «Περιφέρεια σε Δράση» 2 συμβούλους, ενώ η «Λαϊκή Συσπείρωση», η «Πατριωτική Αυγή» και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Κώστας Αντωνιάδης και ο Αλέξης Πολίτης.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Θόδωρος Μαρκόπουλος, ο Χρήστος Γάκης και ο Αλέξανδρος Ιωσηφίδης.

Με την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Δημήτρης Λυμπεράκης, ενώ την μία από τις δύο έδρες της «Περιφέρεια σε Δράση» καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κωστής Σιμιτσής, ενώ στην άλλη εκλέγεται ο Αρχέλαος Γρανάς.

Από την Λαϊκή Συσπείρωση εκλέγεται ο Θεόδωρος Συμεωνίδης, την έδρα της Πατριωτικής Αυγής καταλαμβάνει ο επικεφαλής Ελευθέριος Νικολαΐδης, ενώ ο επικεφαλής Ανδρέας Καραγιώργης λαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αδέσμευτης Αναπτυξιακής Ανασυγκρότησης».

Στην Μονοεδρική ΠΕ της Θάσου εκλέγεται η Μαρία Πολυμέρου, από την «Περιφερειακή Σύνθεση».

 

Οι έδρες στην ΠΕ Δράμας

Τέλος στη Δράμα (8 έδρες) εκλέγονται από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» 3 σύμβουλοι, την «Περιφερειακή Σύνθεση» 2σύμβουλοι, και από ένας στην «Περιφέρεια σε Δράση», τη«Λαϊκή Συσπείρωση» και την «Πατριωτική Αυγή».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ και ο Χρήστος Παπαθεοδώρου.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Αριστείδης Μωυσιάδης και ο Αργύρης Πατακάκης.

Με την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Γιώργος Ζιμπίδης, με την «Λαϊκή Συσπείρωση» ο Ιωάννης Στεφανίδης και με την «Πατριωτική Αυγή» ο Γεώργιος Βέργας.

 

Πηγή: paratiritis-news

 

Μοιραστείτε το

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ΘΡΑΚΙΚΗ ΑΓΟΡΑ

Διεύθυνση: Γ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1-3 , 69100 ΚΟΜΟΤΗΝΗ
69100 ΚΟΜΟΤΗΝΗ

E-mail:info@thrakikiagora.gr
Τηλέφωνο: 25310 – 26.500
Fax:25310 – 26.500

media

Τελευταία άρθρα

komotini24

logo2