Γ’ Εθνική: Ο Αργεντινός Λαρέα χάρισε το σπουδαίο τρίποντο νίκης για τον Πανθρακικό στο Θρακιώτικο ντέρμπι απέναντι στην Αλεξανδρούπολη

Στο Δημοτικό Στάδιο Αλεξανδρούπολης «Φώτης Κοσμάς» παρουσία αρκετών φιλάθλων από τις δύο ομάδες ο Πανθρακικός πήρε σπουδαία νίκη στο 90+3′ κερδίζοντας 2-1 την αξιόμαχη ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Βέβαια να σημειωθεί ότι έχει ήδη ανακοινωθεί ο νέος προπονητής του Πανθρακικού…. ο γνώριμος στους Κομοτηναίους Ελληνοσέρβος Ζόραν Στοϊνοβιτς.

Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με τους γηπεδούχους του Νίκου Μπαχαρίδη στο πρώτο ημίχρονο να είναι πιο επικίνδυνοι απέναντι στην εστία του Παϊτέρη όμως ο τερματοφύλακας των πράσινων να λέει όχι. Στην επανάληψη οι αλλαγές του Μαραντά έφεραν αποτέλεσμα και λίγο μετά την είσοδο του Σαραντίδη ήρθε το τέρμα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι σε 1-1 και ενώ το ματς έμοιαζε ότι θα έληγε ισόπαλο ο Αργεντινός Λαρέα με ένα σουτ βολίδα έδωσε την πρώτη μεγάλη νίκη για τους Κομοτηναίους και αφήνοντας δίχως βαθμό στους νεοφώτιστους που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους στους δύο αγώνες που έδωσαν.

Στο 12ο έγινε η πρώτη καλή φάση για τον Πανθρακικό όταν στη σέντρα του Γκουτσίδη ο Κωτσάκης πρόλαβε και βγήκε έξυπνα μπροστά στον Βάσκο αποσιωπώντας τον κίνδυνο. Από την άλλη η πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 20′ με τον Ντεμπά. Στο 23ο λεπτό ο Νονής παραπάτησε έκλεψε την μπάλα ο Καρακασίδης προχώρησε μέσα στην μεγάλη περιοχή έπιασε το σουτ αλλά αυτή πέρασε απελπιστικά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων εκτέλεσε ο Παχούμης πολύ άουτ. Στο 32′ ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού Φουρλατάρας βρέθηκε απέναντι στον Παϊτέρη όμως ο τερματοφύλακας των πράσινων βγήκε και μάζεψε την μπάλα. Στο 42ο λεπτό ο Καρακασίδης έπιασε μια καλή σέντρα στο σημείο του πέναλτι όμως ο Κυριζάκης έπιασε αέρα και ο Βασίλτσης στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ και πάλι ο πορτιέρε του Πανθρακικού είπε όχι στους γηπεδούχους.

Στο 46′ ο Ρούτσης έπιασε το σουτ η μπάλα βρήκε σε αμυντικό που έδιωξε με το χέρι όμως ο διαιτητής Τσιλίκας έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 60′ πέρασε εντός γηπέδου ο Σαραντίδης και στα επόμενα δύο λεπτά μετά από σουτ που επιχείρησε βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Πανθρακικό και τους γηπεδούχους αυτή την φορά να διαμαρτύρονται για χέρι του Εβρίτη σκόρερ. Στο 85ο λεπτό ο πολύ καλός Παϊτέρης βγήκε με έξοδο αλλά έπεσε πάνω στον Σωτηράκη και ο Καβαλιώτης διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κωνσταντίνος Πατσιώρας που λίγο πιο νωρίς πέρασε ως αλλαγή ευστόχησε κάνοντας το 1-1. Τον τελευταίο λόγο όμως είχε ο Αργεντινός Λαρέα όπου με σουτ βολίδα που έπιασε έστειλε τη μπάλα στο αριστερό Γ του Κωτσάκη χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Αναστάσιος Τσιλίκας με βοηθούς τους Σακαλόγλου και Δεδονάκη όλοι της ΕΠΣ Καβάλας.

Την επόμενη αγωνιστική η Αλεξανδρούπολη θα παίξει στο Κιλκίς απέναντι στον ΠΑΟΚ Κρηστώνης στο πρώτο της εκτός έδρας παιχνίδι αντιθέτως ο Πανθρακικός θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή Αμμουδιάς.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Μπαχαρίδης): Κοτσάκης, Καρτσαμπάς, Ράλλης, Σωτηράκης, Ντεμπά (70’ Παπαδάκης), Καρακασίδης (70’ Μουρατίδης), Ψάλτης, Φουρλατάρας, Κυριζάκης (60’ Βαρσαμίδης), Δημητριάδης (77′ Κ. Πατσιώρας), Βασίλτσης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Παϊτέρης, Στοΐνοβιτς (60’ Μπράιαν), Λαρέα, Νόνης (60’ Γανόπουλος), Γκουτσίδης, Ρουμπιές (60’ Σαραντίδης), Βάσκος (81’ Κωσταρέλης), Παχούμης (46’ Καραγιάννης), Πεχλιβανόπουλος, Μουμίν, Ρούτσης.